wtorek, 24 czerwca 2014

Mineralizacja wody- ile minerałów powinna zawierać woda mineralna.

 Picie wody latem jest oczywiste, ale woda też ma swoje właściwości i zarówno w niedoborze jak i w nadmiarze może zaszkodzić.
Woda mineralna może być dla nas prostym i naturalnym uzupełnieniem potrzebnych minerałów, pod warunkiem że dobieramy ją odpowiednio do naszych potrzeb.
Podczas gdy woda źródlana charakteryzuje się czystością od wszelkich zanieczyszczeń ale i składników odżywczych, woda źródlana dzieli się na te wysokiej, średniej i niskiej zawartości składników mineralnych, bardzo potrzebnych naszemu organizmowi.

Podział wód ze względu na ich mineralizację:
  • niskomineralizowana (do 500 mg/l.)
  • średniomineralizowana (500-1500 mg/l.)
  • wysokomineralizowana (1500 i więcej mg/l.)

Dla osoby dorosłej mineralizacja wody powinna zawierać minimum 900 mg/l. Podczas gdy u dzieci mineralizacja ogólna nie powinna przekraczać 400 mg/l.
Pijąc wodę, wypłukujemy z organizmu minerały, więc ważne jest, aby je znowu uzupełnić. Powinniśmy  dobrać stopień mineralizacji odpowiedni do naszego trybu życia. Sportowcy i osoby pracujące fizycznie potrzebują więcej minerałów niż przeciętny człowiek.

Nadmiar minerałów jest szkodliwy, ponieważ mogą się odkładać w organizmie w postaci m.in. kamieni nerkowych. Natomiast niedobór minerałów, objawia się sennością i barakiem energii.
Oznaczenie o ogólnej mineralizacji wody znajdziemy na etykiecie, jak na przykładzie poniżej (przykład woda niegazowana mineralna Cisowianka):


Mamy do wyboru wody z niemal kilkudziesięcioma różnymi minerałami, więc dobór ich jest bardzo szeroki. Skład minerałów również jest widoczny na etykiecie, jak powyżej.

Zwracacie uwagę na mineralizację wody?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz