piątek, 5 października 2012

Zabiegi codzienne włosów- jak je wykonywać?

 W celu zredukowania stron na blogu, przenoszę stronę o codziennych zabiegach do postów 'głównych' ;)
Miłej lektury:)

Na pielęgnację włosa składają się również codzienne czynności takie jak np czesanie lub suszenie włosów. Rzecz oczywista ale często niewłaściwie wykonywana jest przyczyną znacznego pogarszania się stanu włosa. Oto kilka niezbędnych rad jak obchodzić się z włosem w najprostszych czynnościach.

CZESANIE- przede wszystkim nie czeszemy mokrych włosów! Powierzchnia włosa jest pokryta łuskami ściśle do siebie przylegającymi, ich zadaniem jest ochrona wnętrza włosa. Gdy włosy są mokre ich łuski nie są zamknięte lecz odchylone przez co włos nie jest chroniony. Czekamy aż włosy przeschną i wtedy je rozczesujemy. Aby wzmocnić łuski, przy ostatnim płukaniu użyjmy letniej lub chłodnej wody. Podczas czesania rozprowadzamy po włosach naturalne sebum wytwarzane przez kanały łojowe skóry głowy, tworzą one dodatkową ochronę włosów a skórze głowy zapewniają ochronę przeciwgrzybiczną i antybakteryjną.
Do czesania używajmy grzebienia o szeroko rozstawionych ząbkach lub szczotki najlepiej z naturalnym włosiem. 
Czesząc nie szarpmy włosów, lecz delikatnie i powoli zanurzajmy w nie szczotkę. Aby łatwiej nam szło zaczynamy od końców i powoli kierujemy się ku nasadzie włosów.

SUSZENIE - zaraz po umyciu nie trzemy włosów ręcznikiem. Delikatnie dociskamy włosy lub owijamy je ręcznikiem na kilka minut aż wchłonie nadmiar wody. Następnie pozwalamy włosom wyschnąć w temperaturze pokojowej.
Suszenie suszarką nie jest ulubionym zabiegiem dla włosów, lecz jeśli jest to konieczne używajmy chłodnego nawiewu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 70 C.

MASOWANIE- jest świetnym, relaksującym zabiegiem dla skóry głowy i cebulek włosów. Poprawia ich ukrwienie, pobudza włos do wzrostu i bardzo dobrze relaksuje. Możemy do tego użyć specjalnych przyrządów do masażu takich jak na zdjęciu poniżej, są dostępne w sieci już od kilku złotych. Również czesząc włosy szczotką masujemy skórę głowy.

 Do masażu można wykorzystać również palce innej osoby na przykład ukochanego;)

PODCINANIE-  podcinać włosy należy przynajmniej raz na trzy miesiące co najmniej o centymetr. Jeśli włosy są w złej kondycji, nie czekajmy aż urosną bo szkoda nam je obciąć, rozdwojone i suche włosy na końcach pną się ku cebulce, więc zwlekanie z ich obcięciem tylko pogarsza ich stan. Suche końcówki należy obcinać 5 cm w górę włosa, ponieważ do tego momentu pobierają substancje odżywcze. Jeśli decydujemy się sami podcinać swoje włosy, należy pamiętać o jednej ważnej zasadzie: ostre nożyczki! Źle naostrzone nożyczki miażdżą końcówki włosów powodując ich rozdwajanie.

3 komentarze:

  1. bardzo przydatne i ważne rady- wydają się logiczne, jednak czasami o nich zapominamy.

    OdpowiedzUsuń
  2. przydały się te o podcinaniu, dzięki :)

    OdpowiedzUsuń