poniedziałek, 20 stycznia 2014

Jak oczyścić włosy z silikonów?

Powodem włosów oklapniętych, zmęczonych, szybko przetłuszczających się, bardzo często jest obciążenie ich silikonami, składnikami zawartymi w szamponach, odżywkach, maskach do włosów a także produktach do stylizacji, szczególnie tych obiecujących piękny blask włosów. 
(Po więcej informacji o silikonach zapraszam !tu!)

Aby włosy odzyskały objętość i witalność należy pozbyć się silikonów z włosów. Ja robię to na dwa sposoby.

1. Szampon z SLS

Właściwie Sodium Lauryl Sulfate (nie mylić z SLES Sodium Laureth Sulfate). Jest to silny detergent występujący w niektórych szamponach. Należy jednak uważać aby wybierać szampon bez silikonów ponieważ miniemy się z celem. Silikony w składach to te z końcówkami -methicone lub -methiconol, z różnymi przedrostkami w zależności od twardości silikonu. 
Szamponu z SLS musimy użyć kilka razy aby oczyścić włosy z najcięższych silikonów. Dobrze wtedy pamiętać o nawilżającej masce lub odżywce, oczywiście pozbawionej silikonów! Takie szampon dobrze mieć zawsze w łazience i używać go co 3-4 mycia aby włosy na bieżąco były świeże i oczyszczone.

2. Soda oczyszczona

Jest to sposób bardziej inwazyjny, ponieważ oczyszcza włosy nie tylko z silikonów, ale i z brudu, kurzu, niektórych minerałów i niestety farby do włosów, więc osobom ze świeżo nałożonym kolorem tego sposobu nie polecam. Soda ma wysokie, zasadowe pH, przez co unosi łuski włosów i dociera głęboko do wnętrza włosa. Po tym sposobie włosy mogą być nieco wysuszone więc będą potrzebowały troskliwej opieki pielęgnacyjnej.
Potrzebne nam będzie:
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • porcja łagodnego szamponu do włosów np Hipp
Składniki mieszamy i powstałą papkę nakładamy na włosy na 10 minut, aby soda miała czas zadziałać.
Po spłukaniu dobrze jest zrobić włosom płukankę zakwaszającą, czyli woda z dodatkiem soku z cytryny lub octu winnego, to sprawi że łuski włosa się zamkną, włos wygładzi i przywróci prawidłowe pH.
Ten sposób stosuję raz a kilka miesięcy/

Od czasu do czasu trzeba podjąć radykalne środki, ponieważ tradycyjne szampony często nie dają sobie rady z gruntownym oczyszczeniem włosów a naprawdę warto to robić!

ZAPRASZAM RÓWNIEŻ NA MOJEGO DRUGIEGO NOWO ZAŁOŻONEGO BLOGA O ZDROWIU, ODŻYWIANIU I WSZYSTKIM CO WARTO WIEDZIEĆ NA TEMAT SWOJEGO ORGANIZMU: http://jestestymczymchcesz.blogspot.com/


1 komentarz:

  1. Masz rację z tym oczyszczaniem. Robiłam tak przed kuracją włosów olejami.

    OdpowiedzUsuń